אורתודונטיה - יישור שיניים

ד"ר ביאדסה בלאל , מבצע טיפולים מקצועיים ביישור שיניים ויש לו ניסיון רב בתחום .מתאים את הטיפול עבור כל מטופל בהתאם למצבו. הרופא מבצע יישור שיניים בשיטות שונות באמצעות הטכניקות החדשניות המתקדמות ,וגם משתמש בטכניקות השגרתיות והמסורתיות  ע"מ להעניק חיוך מושלם ואסתטי לכולם.

מה היא אורתודונטיה? אורתודונטיה היא הענף של רפואת שיניים שמטפל באי סדרים בשיניים ו/או חוסר התאמה בלסתות.

הטיפול הינו גם לשיפור האסתטיקה וגם לתפקוד ובריאות הפה. שיניים עקומות ושיניים שאינם מתאימות במיקום הן קשות יותר לשמירה על ניקיון ובככך הן בסיכון יתר לעששת ומחלת חניכיים ובהמשך גם איבוד השן . ובנוסף שיניים עקומות או שלא במקום הנכון יכולות לגרוע מהמראה החיצוני. טיפול אורתודונטי יגרום בסוף התהליך לפה בריא ומראה נעים יותר.

 

להלן מספר שיטות נפוצות לביצוע יישור שיניים:

סמכים נראים סמכים מוגדרים כאמצעים אשר אוחזים פיזית בשיניים ומאלצים אותן לחזור בחזרה למקומן הטבעי והרצוי,בזכות כוחות המתיחה המגיעים ממתקן המתיחה המחובר אליהם (ומעוגן לשיניים אחרות, אחוריות בדר"כ). עד לא מזמן הסמכים הנראים היו מונחים על החלק החיצוני של השן בלבד ועל כן היו גורמים לעתיתים לבעיה אסתטית זמנית ופגיעה בביטחון העצמי . כיום, בזכות השתכללות התחום, ניתן להשתמש בסמכים נראים, אך עדיין , כאלו אשר לא יהיו בולטים כלפי חוץ. מדובר בסמכי ברזל אשר מותקנים בצורה קבועה אך על החלק האחורי של השיניים ועל כן בלתי נראים כלפי חוץ. שיטה זו מתאימה למבוגרים ובני נוער בעלי שיניים קבועות וחשוב לציין כי אחד החסרונות של השיטה הזו טמון בקושי לצחצח את השיניים כהלכה, כאשר הגשר מותקן על החלק האחורי של השיניים.

סמכים שקופים

למעשה, הסמכים הייחודיים הללו יהיו כמעט בלתי נראים. הם עשויים מקרמיקה כאשר כל חוטי המתכת והקשרים האלסטיים הינם בצבע לבן או שקוף. אפשרות זו חוסכת אי נעימויות שונות או פגיעה בביטחון העצמי אך יש לציין כי היא יקרה יותר משיטת סמכי המתכת בעקבות עלות חומר גבוהה בהתאם. 

התקנים נשלפים שקופים

השיטה החדישה וככל הנראה, הידידותית ביותר למשתמש ,היא שיטת הסמכים הנשלפים ובמילים אחרות, יישור שיניים באמצעות התקן שאינו קבוע ואינו מודבק על השיניים. בשיטה זו מיוצר עבור כל לקוח ספציפי מעין גשר (פלטה)שקוף ובלתי נראה אשר עשוי מחתיכה אחת של חומר דמוי גומי קשיח ושקוף. כל עוד ההתקן נמצא בפה הוא מפעיל כוחות על השיניים והוא ניתן להסרה בכל עת. שיטה זו נוחה מבחינה אסתטית והיא שומרת על השיניים מפני עששת או הכתמה שכן ניתן לנקות את השיניים ביסודיות ככל שרוצים. ברור, איפוא, כי הכוחות המופעלים על השיניים הינם חלשים יותר משיטת המותחנים של הסמכים הקבועים וכמו כן, היכולת של המטופל להסיר את ההתקן אף היא יכולה להאריך את משך זמן התהליך בצורה משמעותית. כמובן בשיטה זו ניתן לשלב בין טיפולי יישור השיניים לבין טיפולי הלבנה וחניכיים.

ובוודאי ישנם עוד מכשירים ושיטות טיפול שונות .

כמובן צריך להגיע לבדיקה וייעוץ להתאמת שיטת הטיפול המתאימה לכל מטופל.